Så er det sommer igen!
Solen har fået magt og mennesker og blomster springer ud, man kan vist ikke finde et smukkere land når alt er grønt. Vinteren, hvis man kan tillade sig at kalde den det, har været mild og sne har der ikke været meget af, - gad vide om det bare er tilfældigheder, eller det virkelig er den globale opvarmning, der viser sig. Nå!, - historien fortæller jo om tidligere tiders svingninger i temperaturer, så skal vi ikke bare tro på det. Meen, derfor kan vi jo godt alligevel tænke lidt over vores CO2 forbrug ikke!?
Siden sidst:
Generalforsamlingen i oktober 2007
Endnu et år er gået og det er tid til at redegøre for bestyrelsens arbejde siden seneste afholdte generalforsamling.
Bestyrelsen har afholdt 3 bestyrelsesmøder og en række arbejdsgruppemøder i perioden.
På det første bestyrelsesmøde efter generalforsamlingen konstituerede bestyrelsen sig hvor der som bekendt skulle udpeges en ny formand. Det lykkedes uden de store problemer at få besat posterne ved, - man kan sige en ”intern” rokade i bestyrelsen.
Bestyrelsen var således nu klar til at kaste sig over opgaverne og den første blev jo afholdelse af
julearrangementet
, hvor der vanen tro blev serveret gløgg og æbleskiver i Menighedshuset og med efterfølgende sang, dans omkring juletræet. Der var et pænt fremmøde.
Tak igen til smedjen for udlån af hul til juletræet og strøm til lysene og indkøb af træet.
Fastelavnsfesten
blev også afholdt en kold og blæsende dag, hvilket måske havde en smule indvirkning på antallet af udklædte børn.
Et samarbejde med Herslev Sejlklub
om afholdelse af Skt. Hans bål har også været behandlet og det lykkedes at få arrangeret et mindre bål på stranden. Der skal nok ”konceptudvikles” lidt så vi kan tiltrække flere, måske muligheden for en spændende båltaler eller anden underholdning. Bylauget vil dog ikke gå mere ind i dette på nuværende tidspunkt, men er åbne for et evt. samarbejde med Sejlklubben omkring fremtidige arrangementer på stranden.
Byfesten.
Det er bestyrelsens holdning at der skal holdes en eller anden form for sommerfest, men efter festen i 2006 var det en træt og udkørt bestyrelse, der kikkede hinanden i øjnene dagen efter hvor der skulle ryddes op.
Bestyrelsen var egentlig indstillet på i 2007 at arrangere sommerfesten så der ikke var så meget oprydningsarbejde bagefter, - men det løb jo af med os alligevel, det kunne ikke være mindre end festen i 2006 så vi kørte det store program igen i år.
Bestyrelsen er dog utrolig glad for at der var nogle, som mødte op dagen efter og hjalp med nedpakning af telte og rengøring mv. Det var dejligt og gjorde, at vi var færdige med det hele på ca. 3 timer.
Bylauget skal igen takke sponsorerne til byfesten, uden dem var det ikke muligt. Tak til Herslev Bryghus, EDC Ejendomsmæglerne i Lejre, Dagli´Brugsen i Gevninge og endelig Herslev Vandværk, der i anledning af vandværkets 100 års jubilæum har givet et flot økonomisk tilskud.
Bylauget vil igen i år forsøge at afvikle en byfest, men det kræver at der kommer nogle penge ind fra borgerne og også at der kan findes nogle sponsorer, som er villige til at støtte arrangementet. Det er ikke så let at fastholde de ”store sponsorer”, hvorfor nye er meget velkomne. Som det tegner sig pt. så kan det ikke udelukkes at sommerfesten i år må aflyses. Bestyrelsen vil dog fortsat arbejde på en sommerfest i 2009.
Følg med på bylaugets hjemmeside.
Legepladsen /pétanquebanen
har der jo været en del drøftelser af gennem tiden og derfor besluttede bestyrelsen at foretage en meningsmåling i 2006 om hvilke ønsker der var til legepladsen.
Bestyrelsen fik 2 retursvar på forespørgslen, der blev udsendt i forårsbrevet i 2006 med ønske om en bevarelse af legepladsen. På den baggrund tog bestyrelsen så den endelige beslutning at nedlægge legepladsen, men at bevare pétanquebanen.
Der blev med god hjælp fra John og John fra Mosevang foretaget rydning af arealet og der blev så den 12. juli 2007 sendt et brev til Lejre kommune med et pænt tak for lån af området.
Vedligeholdelse af græsarealet hviler nu på Lejre kommune og de har allerede været og slå græsset et par gange.
Pétanquebanen bevares indtil videre og det må så være op til eventuelle brugere at holde banen ved lige.
Opslagstavlen
på kirkepladsen har længe haft bestyrelsens bevågenhed og det er fortsat bestyrelsens målsætning, at der skal opsættes en ny opslagstavle. Den gamle måtte helt fjernes, efter den først på sommeren var udsat for hærværk.
(Nogle forebyggelsesprincipper fastslår, at dårlig vedligeholdelse skaber øget hærværk) og det er vores opslagstavle et klart bevis på.
Bestyrelsen har overvejelse om at en ny opslagstavle kunne integreres i et måske nyt busskur, hvis det lykkedes at få forhandlet det på plads.
Fjordstien
og nye bænke har også været en opgave bestyrelsen har arbejdet med. Det har ikke været nemt at komme i dialog med kommunen i denne sammenlægningstid, men med Jettes vedholdenhed er det nu lykkedes at få bevilget opsætning af 2 bænke langs fjordstien.
Lodsejeren har velvilligt givet tilladelse til opsætningen og kommunen vil opsætte bænkene. I den forbindelse skal bestyrelsen gøre opmærksom på, at der ved indgangen til fjordstien fra bygaden er opsat et grønt skilt hvorpå der står, at hunde skal føres i snor når man færdes på stien. Bestyrelsen skal henstille at dette bliver overholdt så vi alle kan leve sammen i fred og fordragelighed med hinanden. (bænkene er opsat i skrivende stund).
Nyt, Nyt: Nørkle-Café i Herslev
Hver tirsdag mellem kl. 13.00 til 16.00 mødes alle dem, der har lyst til at nørkle, strikke og sy i Herslevs gamle plejehjem. Der bliver snakket og drukket kaffe samtidigt med at man kan lade sig inspirere af hinandens færdigheder.
Har du lyst til at være med, så mød op til et par hyggelige timer.
Vi mødes i 2008 sidste gang den 29. april og starter op efter sommerferien den 2. september.
Vil du vide mere så ring til Tove Rasmussen på tlf. 2237 6277
Møder med Lejre kommune
Der har i den forgangne periode ikke været afholdt møde med Lejre kommune. Et planlagt møde blev aflyst, med den begrundelse at det var mere relevant at holde et møde efter kommunesammenlægningen. Vi ser frem til en indbydelse til et sådant møde.
Fremtidige opgaver
eller sagt på en anden måde, det vi ikke nåede i indeværende periode, kunne være:
I forbindelse med den forestående nedgravning af luftledninger i Herslev kunne evt. tiltag til forskønnelse af bl.a. Kirkepladsen overvejes. Jf. Dong vil dette arbejde blive påbegyndt ”efter 2008”.
Muligheden for egen indflydelse på design af ny gadebelysning har Dong skrevet om på et tidspunkt, så der ligger måske nogle spændende muligheder der.
Overvejelser om tiltag til at nedbringe den stigende trafikmængde, der er gennem byen, herunder specielt tunge køretøjer.
Vigtige datoer:
Måske Byfest:
afholdes, hvis der er sponsorstøtte nok til det, den 23. august 2008. (Sponsorstøtte til sommerfesten 2008 kontakt venligst vores kasserer, - se bagsiden).
|
Herslev Bylaug bygger på frivillig økonomisk støtte fra beboerne, hvorfor vi opfordrer alle til at betale et tilskud til de aktiviteter, der kan samle børn og voksne til arrangementer af forskellig art. Brug det vedlagte giro-kort eller kik forbi vores udmærkede kasserer i Strædet nr. 4
|